معرفی سگ نژاد پمبروک ولش کورگی +نکات تغذیه و تربیت

0
332

معرفی سگ نژاد پمبروک ولش کورگی +نکات تغذیه و تربیت

سگ های نژاد پمبروک ولش کورگی Pembroke Welsh Corgi در اصل بعنوان سگ گله نگهداری می شدند که به مرور زمان تبدیل به حیوان خانگی محبوب در تمام جهان شدند. رفتار این سگ ها بسیار قابل قبول است و رابطه خوبی با بچه ها و حیوانات خانگی دیگر برقرار می کنند.

قد: میانگین ۲۵٫۴ تا ۳۰٫۴۸ سانتی‌متر، از زمین تا روی شانه ها

وزن: حداکثر ۱۳ کیلوگرم

طول عمر: ۱۲ تا ۱۴ سال

سگ های ولش کورگی دو نوع هستند : پمبروک و کاردیگان (Cardigan) . در حالت کلی هر دو نژاد شبیه هم هستند اما در شکل سر و بدن، سطح هوش، میزان توانایی‌شان در گله‌داری متفاوتند و کاردیگان ها بزرگ تر و سنگین تر هستند. تفاوت مهم دیگر که عموم مردم با آن سگ ها را تمییز می دهند اندازه دم آن هاست ، دم پمبروک‌ها کوتاه و کاردیگان‌ها بلند است.

معرفی سگ نژاد پمبروک ولش کورگی +نکات تغذیه و تربیت

شکل ظاهری:

به طور کلی این سگ ها سه رنگ مختلف دارند : قرمز، سموری، حنایی یا ترکیبی از سه رنگ قرمز، سیاه و قهوه‌ای. معمولا قسمت‌هایی از موهای این سگ ها بر روی پاها، سینه، بینی، گردن و شکمشان سفید است. علاوه بر این معمولا لکه باریک سفیدی روی سرشان دارند و از همه مهم تر شکل سرشان شبیه روباه است، با چشمانی بیضی و سیاه و گوش‌هایی راست و ایستاده.

نکات مهم درباره رفتار سگ های ولش کورگی:

سگ‌های نژاد پمبروک ولش کورگی پرسرو صدا هستند و به هر بهانه‌ای پارس می‌کنند.

پمبروک‌ها باهوشند، اما گاهی لجباز می‌شوند.

پمبروک ولش کورگی‌ها ذاتا گله‌دار هستند. برای همین ممکن است وقتی با بچه‌ها بازی می‌کنند، پشت پای آن‌ها را به طور مختصر گاز بگیرند.

سگ‌های کاردیگان علاقه زیادی به غذا خوردن دارند. برای همین باید خیلی مراقب مقدار غذا خوردن آن‌ها باشید تا به چاقی مبتلا نشوند.

این سگ ها با وجود جثه کوچک ، خیلی پرانرژی‌اند و به فعالیت و ورزش روزانه نیاز دارند.

معرفی سگ نژاد پمبروک ولش کورگی +نکات تغذیه و تربیت

ریشه نژاد این سگ ها به شهر پمبروک‌شایر (Pembrokeshire) می رسد ، مردم ولز اعتقاد دارند که پری ها سوار بر این سگ ها به ولز آمده اند . نظریه دیگری هم می گوید که این سگ ها از سوئد همراه با وایکینگ ها به ولز آمده اند.

پمبروک‌ها نژاد محبوب ملکه انگلستان الیزابت دوم ، هستند. ملکه اولین نژاد پمبروک ولش کورگی اش را، در سال ۱۹۳۳، از پدرش، جورج ششم هدیه گرفت. این توله که رُزاول نام داشت، همبازی الیزابت و خواهرش، مارگارت شد. هنوز هم در کاخ باکینگهام گله‌ای از این سگ‌ها وجود دارد. ملکه سال گذشته اعلام کرد که دیگر اجازه نمی دهد این سگ‌ها جفت گیری داشته باشند، چون دیگر طاقت پیری و مرگ سگ‌هایش را ندارد.

سگ‌های ولش کورگی ، مراقب خوبی هستند. آن‌ها به غریبه‌ها مشکوک هستند و به محض اینکه احساس کنند کسی یا چیزی آن‌ها یا خانواده‌ یا خانه‌شان را تهدید می‌کند پارس می‌کنند. البته مثل هم سگ‌های دیگر، پمبروک‌ها هم باید از تولگی اجتماعی شوند.

تغذیه

بهترین غذا برای پمبروگ روزانه سه‌چهارم تا یک‌و‌نیم پیمانه غذای خشک است که باید در دو وعده به او بدهید.

معرفی سگ نژاد پمبروک ولش کورگی +نکات تغذیه و تربیت

موها و بهداشت

سگ های پمبروک‌ دو لایه مو دارند. موهای لایه زیرین متراکم و موهای بیرونی بلندتر است. این سگ ها در تمام طول سال ریزش مو دارند و دو بار در سال هم ریزش مویشان زیاد می‌شود.

بیشتر پمبروک‌های نشانه‌ای روی پشتشان دارند که به زین پری Fairy Saddle معروف است. این نشانه ناشی از تغییر تراکم موها و تغییر خواب موها در آن قسمت است. اینکه چرا به این نشانه زین پری می‌گویند برمی‌گردد به افسانه‌های محلی ولز. در یکی از این افسانه‌ها آمده است که پری‌ها سوار بر پمبروک‌ها به ولز آمدند و این نشانه جای زین آن ها روی پشت سگ ها است.

هفته ای دو یا سه بار دندان‌های سگتان را مسواک بزنید تا جرم‌ها و پلاک ها از روی آن پاک شود. هر زمان که موقع راه رفتن صدای برخورد ناخن‌ها را با زمین شنیدید؛ یعنی زمان کوتاه کردن آن‌هاست. هنگام گرفتن ناخن ها دقت کنید چون در ناخن سگ‌ها رگ‌های خونی وجود دارد و اگر از جای درست ناخن را کوتاه نکنید این رگ‌ها آسیب می‌بیند و ممکن است سگ شما بار دیگر نگذارد که ناخنش را بگیرید. باید از تولگی سگ کورگی را به مسواک زدن و شانه کشیدن عادت دهید.هر هفته، گوش‌های سگتان را تمیز کنید و اگر از گوش پاک کن استفاده می کنید دقت کنید که بیش از حد داخل گوش سگ نکنید.

معرفی سگ نژاد پمبروک ولش کورگی +نکات تغذیه و تربیت معرفی سگ نژاد پمبروک ولش کورگی +نکات تغذیه و تربیت معرفی سگ نژاد پمبروک ولش کورگی +نکات تغذیه و تربیت معرفی سگ نژاد پمبروک ولش کورگی +نکات تغذیه و تربیت

دیدگاهتان را بنویسید

Please enter your comment!
Please enter your name here