موثرترین راه های کاهش استرس | چگونه بر استرس مان غلبه کنیم؟

0
71

موثرترین راه های کاهش استرس | چگونه بر استرس مان غلبه کنیم؟

گاهی اوقات استرس می تواند خوب باشد و به ما کمک کند که در کارهایمان دقت بیشتری داشته باشیم و با احتیاط پیش برویم. اما استرس های طولانی مدت که به هر دلیلی هر روز به سراغ مان می آیند برای سلامت روح و جسم مضر هستند اما خبر خوب در این مورد این است که راه هایی برای کنترل این استرس ها وجود دارند. با تمرینات فیزیکی و جسمی درست می توانید تا حد زیادی استرس را کنترل کرده و آن را از خود دور کنید.

استرس را بشناسید:

استرس یک تنش فیزیکی یا روحیست که در رویارویی با برخی موقعیات به وجود می آید. در حالی که برخی استرس ها مفید هستند ( مثل استرس برای برنامه ریزی یک ازدواج ) انواع دیگر استرس می توانند مضر باشند که برای سلامت هم خطر ساز هستند. ممکن است شغل شما استرس زا بوده و استرسی همیشگی همراه شما باشد که با انجام این کارها می توانید از شدت آن کاسته و ک امروز و در این مطلب شما را با راه های کنترل استرس بد آشنا خواهیم کرد.

کنترل استرس با نوشتن

موثرترین راه های کاهش استرس | چگونه بر استرس مان غلبه کنیم؟
نوشتن، در حل بسیاری از مشکلات به خصوص مشکلات روحی از قبیل استرس کمک می کند و اگر تا به حال از این روش کمک نگرفته اید بهتر است حداقل یک بار آن را امتحان کنید. نوشتن مانند حرف زدن و درد دل کردن عمل می کند و حتی می توان گفت نتیجه خیلی بهتری دارد زیرا اگر نکات خوب و مثبت زندگی، شغل و هر چیز دیگری را به یاد آورده و بنویسید، بازخورد مثبت آن ها را خواهید دید. در ابتدا دلیل استرس خود را نوشته و سپس قدردانی مختصری از چیزهای با ارزش زندگی تان بنویسید. این کار به طرزی عالی ذهن تان را به سمت موارد مثبت برده و باعث حس خوب درونی و در نتیجه کم شدن استرس می شود.

کاهش استرس با افزایش قدرت “نه” گفتن

موثرترین راه های کاهش استرس | چگونه بر استرس مان غلبه کنیم؟

نداشتن قدرت “نه” گفتن زمانی که نیاز است می تواند استرس شما را افزایش دهد. شاید شما فردی مسئولیت پذیر باشید و همین هم دلیل “نه” نگفتن شما باشد اما قبول مسئولیت بیش از حد باعث بالا رفتن استرس تان شده و به سلامت تان آسیب می زند. “نه” گفتن را تمرین کرده و یاد بگیرید تا بتوانید کنترل استرس و حتی زندگی تان را بیش از پیش در دست بگیرید.

برای کاهش استرس ورزش کنید

موثرترین راه های کاهش استرس | چگونه بر استرس مان غلبه کنیم؟

شاید فکر کنید بالا رفتن فعالیت بدن استرس را نیز افزایش می دهد اما این طور نیست. می توان گفت ورزش کردن به نوعی با بالا بردن استرس فیزیکی، استرس روحی را کم می کند. به علاوه ورزش باعث بالا رفتن کیفیت خواب شده و اعتماد به نفس را بیشتر می کند و همین ها نیز دلایلی برای کاهش چشم گیر استرس است.

کار های تان را عقب نیندازید

برنامه ریزی کردن و طبق برنامه عمل کردن یکی از راه هاییست که استرس را از افراد دور می کند زیرا چیزی برای نگرانی نمی ماند. کارهای تان را عقب نیندازید و تا می توانید طبق برنامه پیش بروید.

برای کاهش استرس بخندید

موثرترین راه های کاهش استرس | چگونه بر استرس مان غلبه کنیم؟

سخت است هنگامی که در حال خندیدن هستید استرس و اضطراب هم داشته باشید. حتما بارها و بارها از فواید خندیدن شنیده اید و باور کنید که همه آن ها درست هستند. خندیدن مسکنی قوی است که علاوه بر تسکین هر دردی می تواند استرس را نیز کاهش دهد. اگر نمی دانید به چه بخندید به تماشای یک فیلم طنز بنشینید و یا وقت تان را با دوستان تان بگذرانید.

کاهش استرس راه های مختلف زیاد دیگری دارد که می توان به:

گوش دادن به موسیقی آرامش بخش

گذراندن اوقات با خانواده

جویدن آدامس

کاهش کافئین مصرفی

انجام تمرینات یوگا

و تنفس عمیق اشاره کرد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

Please enter your comment!
Please enter your name here